Впроваджуючи Угоду про асоціацію Україна-ЄС: перші уроки, наслідки, практики використання

Автор: IЄAC Вівторок, 04 жовтня 2016

Доповідь, представлена українськими експертами, являє собою спробу ґрунтовного, цілісного аналізу Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (УА) як інноваційного нормативно-правового документу та явища міжнародного права, що впливатиме на всі значущі регуляторні сфери в Україні.

В публікації автори висвітлили основні моменти впровадження УА як найбільшого міжнародно-правового документу за всю історію України та комплексні наслідки набуття чинності УА з 1 січня 2016 року через механізм тимчасового застосування у частині, що стосується економіки та торгівлі. 

Згідно висновків авторів доповіді, в економічному аспекті станом на квітень 2016 року, можна говорити про певні початкові економічні підсумки застосування положень УА.

По-перше, відбувається поступова переорієнтація торговельних потоків на ЄС. У 2015 році торгівля товарами та послугами з ЄС складала 37% загального обсягу торгівлі, що є найвищим показником за історію спостережень. У першому кварталі 2016 року цей показник продовжив зростання.

По-друге, незважаючи на загальне скорочення експорту в ЄС, пов’язане зі складної економічною ситуацією в країні та падінням світових цін на сировину, експорт частини товарів зростав дуже швидкими темпами. Зокрема, значно збільшився експорт товарів тваринного походження, що пов’язано з успішним завершенням процесу отримання дозволу експорту цих продуктів на ринок ЄС, а також із запровадженням безмитних тарифних квот для деяких з цих товарів.

По-третє, протягом 2014-2015 років експорт товарів, щодо яких діють тарифні квоти, фактично не обмежувався лише обсягами квот. Це дає підстави сподіватись, що часткова лібералізація сприятиме завоюванню ринку, а не стане бар’єром на шляху експорту.

Публікація містить в собі як суто аналітичну частину, що стосується політики і права, економіки, так і набір порад і рекомендацій, що базується на вивченні технологій включення в європейський ринок, адаптованих до українських реалій. Її присвячено викликам і механізмам впровадження Угоди, аналізу її перших наслідків та допомозі українському бізнесу, перед яким відкриваються нові можливості, що потребують специфічних знань та оволодіння інструментарієм виходу на найбільш платоспроможний і конкурентний ринок у світі, яким є ринок Європейського Союзу.